rozmiar czcionki A A A
czytano 3675 razy

Psy dla niepełnosprawnych

 

 

Psy jako pomocnicy osób niepełnosprawnych znanie są już od kilku lat. Najpopularniejsze z nich - psy przewodniki dla niewidomych szkolone są od czasów drugiej wojny światowej.

Psy serwisowe(asystujące)  - to zwierzęta pozwalające osobie niepełnosprawnej na samodzielne życie. Dobrze wyszkolony pies asystent może zastąpić asystenta - człowieka. Do standardowych umiejętności psa a asystenta należy otwieranie i zamykanie drzwi, szuflad, zapalania/gaszenie światła, wyjmowanie i wkładanie prania do pralki i co najważniejsze podnoszenie i przynoszenie wskazanych przez przewodnika przedmiotów (telefon, pilot do telewizora i inne sprzęty). Pies asystent pomaga również w czynnościach takich jak ubieranie się czy nawet słanie łóżka.

Psy słyszące to zwierzęta szkolone do pomocy osobom niesłyszącym. Zdaniem psa słyszącego jest informowanie swego właściciela o ważnych dźwiękach. Pies, który usłyszy np. pukanie do drzwi, gwizdek czajnika, płacz dziecka czy sygnał alarmu przeciwpożarowego natychmiast sygnalizuje ten fakt opiekunowi poprzez przyniesienie charakterystycznego przedmiotu lub częściej poprzez drapanie łapą nogi przewodnika.

Psy przewodniki  dla osób niewidomych to najstarszy typ psów współpracujących z niepełnosprawnymi. Pies ten zastępuje oczy osoby niewidomej i pozwala na samodzielne funkcjonowanie i poruszanie się nawet po zatłoczonych ulicach miasta.

Psy sygnalizujące  to chyba najmniej znana grupa psów dla niepełnosprawnych a zarazem najtrudniejsza do przeszkolenia, ze względu na trudne szkolenie takiego psa. Zadaniem psa sygnalizującego jest informowanie osoby chorej na epilepsje o mającym nastąpić ataku, dzięki czemu osoba może zminimalizować skutki napadu.  Na świecie szkoli się tez psy sygnalizujące dla cukrzyków. Dzięki czujnemu nosowi psa poinformowany o spadku poziomu cukru we krwi chory, może przyjąć leki i uniknąć zasłabnięcia.

Wyszkolenie psa, który ma służyć osobie niepełnosprawnej to proces długotrwały i kosztowny. Pies ten musi cały czas mieć kontakt z człowiekiem a pies pomocnik, przewodnik nieustannie towarzyszy osobie niepełnosprawnej w codziennych czynnościach.

 

Marta Lichnerowicz

 
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji DOGOTERAPEUTA.WORTALE.NET.


Dodaj komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone ˆ tworzenie stron www SOLUMA | | mapa witryny | login